Се поставува нова урбана опрема во Соколански парк (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Соколанскиот парк добива нова урбана опрема од денеска, најави градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски.

Loading...

 

 

Масивните клупи со бетонска подлога какви што претходно беа поставени на градскиот кеј и во градскиот парк, сега ќе можат да ги користат и граѓаните кои спас од горештините бараат во паркот во Соколана.

 

 

Loading...

Освен клупите, според претходните најави на градоначалникот, паркот треба да добие и нови корпи за отпадоци, канделабри и рабници.

 

 

Во комбинација со новите патеки и фонтаната која беше пуштена во април, паркот добива целосно нов лик.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Рома труба фест“ вечерва на плоштадот во Куманово

 

 

Loading...

Претходно беше реконструирано и игралиштето за кошарка, а паралелно се реконструира и внатрешноста на спортскиот комплекс Соколана.

 

Никола Ивановски