СЕ ОТВОРА ЗЕМЈАТА: 900 земјотреси и паника на Исланд поради можна ерупција на вулкан

Сподели со своите пријатели

Околу 900 земјотреси го погодија јужниот дел на Исланд во понеделникот, соопштија властите, додавајќи на десетици илјади последователни потреси што го погодија регионот во последните недели додека земјата се подготвува за можна вулканска ерупција.

Loading...

– Во моментов сме соочени со огромна неизвесност: дали ќе има ерупција и, ако е така, каква штета ќе има – изјави Метју Џејмс Робертс, истражувачки менаџер во Исландскиот метеоролошки институт.

Жителите на градот Гриндавик опишаа како ги напуштиле своите домови во раните утрински часови во саботата додека земјата се тресела, патиштата пукнале и зградите претрпеле структурни оштетувања.

Ханс Вера, 56-годишен Белгиец кој живее на Исланд од 1999 година, рече дека куќата на неговото семејство постојано се тресела.

– Постојано се тресеше, не можеше да се спие – изјавила Вера, која со семејството привремено се преселила во предградијата на главниот град Рејкјавик.

– Не се само луѓето во Гриндавик шокирани од оваа ситуација, (туку) цел Исланд – додаде тој.

Речиси сите 3.800 жители на градот успеале да најдат сместување со членовите на семејството или пријателите, а само 50-70 луѓе биле сместени во центрите за евакуација, изјави спасувач.

На некои евакуирани во неделата им беше дозволено да се вратат накратко во градот за да соберат документи, лекови или домашни миленици, но не им беше дозволено сами да возат.

Loading...

– Треба да го паркирате автомобилот на пет километри од градот и има 20 автомобили, огромни автомобили на спасувачки тим, 20 полицајци, трепкачки светла, едноставно е нереално, како воена зона или нешто слично, тоа е многу чудно – рекла Вера.

Полуостровот Рејкјанес е вулканско и сеизмолошки жариште југозападно од главниот град.

Фонтаните од лава се појавија во март 2021 година од пукнатина во земјата долга помеѓу 500 и 750 метри во вулканскиот систем Фаградалсфјал во покраината.

Вулканската активност во областа траела шест месеци таа година, привлекувајќи илјадници Исланѓани и туристи.

Тринеделна ерупција се случи во август 2022 година во истата област, по што следеше уште една во јули оваа година.

Сите промени се следат внимателно

Во говорот пред парламентот на Исланд, исландската премиерка Катрин Јакобсдотир рече дека петочната евакуација на градот била направена „имајќи ја предвид безбедноста на жителите“, но ги споделила нејзините сочувство со оние што биле принудени да ги напуштат своите домови.

– Како што сите можеме да замислиме, голема одлука е да се замолат луѓето да ги напуштат своите домови на краток рок. Сите чувствуваме колку е тешка таа неизвесност врз нив. Се прават напори да се создаде простор за жителите да можат да ги подигнат најпотребните работи, но безбедноста на луѓето е приоритет“, рече таа.

Портпаролот на Метеоролошката канцеларија рече дека сите системи за следење се внимателно следени „во реално време, особено во близина на Гриндавик, за какви било индикации за ненадејна промена“.

Loading...