Се отвора најголемиот мост во светот: 100 милијарди евра за 55 километри (видео)

Сподели со своите пријатели

По седум години работа, мостот долг 55 километри би требало да биде пуштен во употреба до крајот на оваа година.

Изградбата на најдолгиот мост во светот полека се ближи кон крајот. Ова е вистинско ремек дело на Кинезите, кое ги пворзува Хонг Конг, Џухаи и Макао, пренесува „Дејли Мејл“.

За неговата изгадба биле потрошени вртоглави 98 милијарди евра.

Тоа ќе го намали патувањето од Хонг Конг до Џухајо за триесетн минути, а до сега за тој пат биле потребни три часа.

Loading...

Конструкцијата е тешка 420.000 тони, а во него има челик да се изградат 60 Ајфелови кули.

Поради недостаток на искуство, ни бе апотребни 96 часа да поставиме цевка во океанот, а многу инжинери и работници малку спијат дури четири дена по ред – вели Јин Хаикинг, водечки инжинер на проектот.

Станиците за патување на електричните возила ќе биде изградена на вештачки остров на најдолгиот мост во светот. Тие ќе се користат за полнење на разни возила, како што се автомобили и автобуси.

За време на овие седум години не поминало се баш најдобро. Седум работници загинале, а дури 129 се повредени при изградбата во 2011 година.

Во април на градилиштето во Хонг Конг протестираа работнциите на Генералната унија за работа, повикувајќи ја владата да ја подобри безбедноста на работното место и да се истражат сите несреќи.

Workers build "the most difficult bridge" in 7 years

World's longest sea bridge linking Hong Kong, Zhuhai and Macao is dubbed "the most technologically complicated". How did engineers and workers manage to overcome engineering challenges during the 7-year-long construction?

Публикувахте от China Xinhua News в Понеделник, 10 юли 2017 г.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.