Се ближи сезоната на патувања: Овие трикови ќе ви помогнат да спакувате што повеќе работи

Сподели со своите пријатели

Летната сезона е пред нас, а ние сме ужаснати од помислата колку куфери и патни торби ќе ни требаат оваа година

Loading...

Има неколку луѓе кои често патуваат, па со текот на времето ја стекнале целата рутина на пакување.

Ова се само неколку совети за тоа како брзо и без напор да ставите што повеќе работи во багажот.

 Свиткајте ја облеката во виткање

Стјуардесите, но и припадниците на армијата го знаат овој трик: завиткувањето облека е најдобриот начин да се смести во куфер.

Облеката што е „завиткана“ е исто така помалку преполна од склопената облека. Можеби ќе ви изгледа неверојатно, но предностите на овој начин на пакување ќе ги дознаете веќе на првото пакување.

 

Loading...

 

Доколку сакате да добиете уште повеќе простор, ставете такви сложени работи во вакум кеси за складирање на облеката пред да ја ставите во куфер и извлечете го воздухот со правосмукалка, потребно е малку време, но заштедата на простор е неверојатно.

 Ставете ги работите во чевлите

Чевлите заземаат многу простор во куферот, но можат да имаат и двојна намена за која не сме ни свесни.

Наполнете ги со ситници како кутии за накит, чорапи и долна облека, кои ќе ги ставите и во кеси, бидејќи сакаме се да остане чисто кога ќе пристигнеме.

Друга опција при пакување чевли е да ги спакувате чевлите на страна за максимално да го искористите просторот.

Продолжете да се пакувате меѓу нив како порано.

Затворете и повторно отворете ја кесата

Loading...

Вашата чанта упорно одбива да се закопча од премногу работи.

Нема простор за паника!

 

 

Совет е едноставно да ги извадите и затворите кесата сите работи што не можат да се направат. Не двоумете се да седнете на него во случај таа упорно да одбие да продолжи да затвора.

Потоа повторно отворете ја кесата и обидете се да ги додадете преостанатите ставки на сите достапни места. Под тоа подразбираме помислете на аглите на чантата, празнините помеѓу поголемите предмети, шуплините во нештата и слично.

Трикот е што често кога ќе ја преклопите чантата затворајќи ја, ќе најдете малку повеќе простор кога повторно ќе ја отворите. Неверојатно, но вистинито!

Loading...

Најдете „волшебни кеси“

Сигурно сте виделе реклами за „волшебни кеси“ кои заштедуваат простор. Наводно можат да собираат и гломазна облека како џемпери и јакни, во помали „пакети“.

Доколку сте во можност, набавете патувачка верзија на овие чанти и ќе заштедите простор.

 

 

Loading...

Нормалните чанти со прегради во различни големини може да се користат за да се постигне сличен ефект за многу помалку пари. Ова ви овозможува да ја сортирате вашата гардероба по намена и големина.

 Понесете „проширувачка“ торба

Докажан начин да се уверите дека сè што сакате да земете на вашето патување навистина се вклопува во вашиот куфер е да имате куфер кој „расте“ со вашите работи.

„Куфери што можат да се прошират“ се удвојуваат како две торби во една.

Тие често започнуваат со големината на рачниот багаж, но доколку е потребно се прошируваат на поголема торба.

Loading...

Значи, имате делови кои ги влечат конците за да пораснат дополнителни 25 проценти.

Сувенирите се тие што ќе го одбележат нашето лето. Покрај тоа, секогаш има нов костим за капење, фустан на плажа на кој не можевте да одолеете или фустан за мама во кој планирате да влезете некое време. Од таа причина, некако секогаш имаме уште повеќе работи за возврат отколку пристигнување. Затоа чантите кои се пошироки за преградата се совршено решение за вас!

Однапред дизајнирајте комбинации на облека

Спакувајте се во просторија каде што можете да ја раширите целата облека и да ги испланирате сите комбинации на облека.

Експертите за пакување на гардероба ве советуваат однапред да ги предвидите комплетните комбинации на облека, бидејќи на тој начин избегнувате таложење на непотребна облека и преоптоварување куфери.

Loading...

 

 

Исто така, облеката веднаш спојте ја со чевли, кои исто така треба да ви бидат на дофат со комбинации кои ќе ги носите. Истото важи и за чантите и додатоците за плажа.

 Прво пакувајте ја козметичката кеса

Спакувајте комплетна козметичка кеса неколку дена пред патувањето и почнете да ја користите додека сте уште дома. Ова ќе ви заштеди дополнително време на ситници како козметика и шминка, а веќе ќе го имате подготвено во посебна кеса и спакувано.

Loading...

Додадете се што сте заборавиле и што ви треба во комплетот. Во текот на следните неколку дена, таа листа ќе се прошири, бидејќи никој не очекува да запомните сè одеднаш.

Она што сте го спакувале, а не сте го користеле неколку дена, извадете го и оставете го дома. Ако можевте без него неколку дена, веројатно не е неопходно да го носите на пат, освен ако не е крема за сончање.

Носете ги најобемните работи

Секогаш кога е можно, при изборот на облека и обувки за патувањето, одлучете се да носите пообемни и потешки парчиња за да заштедите драгоцен простор во куферот.

Од друга страна, иако патувате во лето, имајте предвид дека секаде се вклучени климатизери и дека најчесто патувате ноќе, па не заборавајте да понесете нешто потопло.

Loading...