СДСМ на први септември се враќа во собраниските клупи

Сподели со своите пријатели

Пратениците на СДСМ на први септември ќе го прекинат парламентарниот бојкот и ќе влезат во собраниската сала, јавува Радио Слободна Европа.

Loading...

Враќањето во Собранието на РМ, според Зоран Заев е со цел да биде усвоен законот за специјалниот обвинител.

„Овој закон е клучен во целиот процес, бидејќи од неговата содржина и надлежност ќе зависи и кандидатот што ќе биде избран на оваа позиција“, вели Заев.

Враќањето на СДСМ во Собранието е дел од договорот што лидерите на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи го постигнаа со посредство на меѓународната заедница.

Извор: РСЕ


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.