Саудиска Арабија го осуди нападот на Израел врз болницата Шифа

Сподели со своите пријатели

Саудиска Арабија го осуди нападот на Израел врз болницата Шифа во градот Газа, кој го нарече „еклатантно кршење на меѓународното право“.

Loading...

Како што пренесува „Тајмс оф Израел“, гранатирањето во близина на друга болница го осуди и Саудиска Арабија.

Во соопштението на саудиското Министерство за надворешни работи, меѓународните институции се повикани да побараат одговорност од Израел.

Болницата Шифа стана симбол на страдањето на палестинскиот народ во војната меѓу Израел и Хамас, која избувна откако членовите на екстремистичката исламска организација убија повеќе од 1.200 луѓе, повеќето цивили, и зедоа околу 240 заложници во напад без преседан. во јужен Израел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Канада собир за поддршка на Израел

Над 11.200 Палестинци, од кои две третини се жени и малолетни, оттогаш загинале во Газа, според Министерството за Газа.