Само 4 бадеми дневно за повеќе здравје и убавина

Сподели со своите пријатели

Овошје, зеленчук, цели зрна, месо, риба … Ова е жкорисна храна која ни помага да одржиме добра форма, но и да уживаме во добро здравје. Покрај нив, во нашето секојдневно мени е добро да се додадат различни видови семиња, масла, маслиново масло, млечни производи.

Loading...

Не треба да заборавиме на сурови или печени ореви. Препорачливо е да ги консумираат без сол и засилувачи. Некои од најкорисните се бадеми. Богати со важни хранливи материи што се консумираат дури и во мали количини може да не направи поздрави.

 

 

Еве што се случува во телото кога јадете 4 бадеми дневно.

Спречува срцева болест

Антиоксидансите, мононезаситените масти, магнезиумот и бакарот во бадеми ја помагаат функцијата на срцето и крвните садови. Затоа, да имате здраво срце, јадете 4 бадеми дневно.

Loading...

 

 

Тие помагаат на телесната тежина

Бадемите се од овие храни кои му помагаат на телото да го подобри метаболизмот и да се оддели од вишокот калории. Ако сакате да изгубите тежина, запомнете дека бадемитетреба да бидат сурови, без сол и вкусови.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *