САКАТЕ ДА ИЗГЛЕДАТЕ ПОМЛАДО: Пробајте ги овие пет трикови за шминкање

Сподели со своите пријатели

Некои мали трикови во секојдневната шминка можат да бидат многу ефикасни ако сакате да изгледате помладо.

Loading...

Користете коректор

Не користете силна шминка бидејќи тоа може само да ги издвои вашите брчки уште повеќе. Нанесете коректор во посветли нијанси во пределот околу очите, а потоа пудра, која ќе ја усогласите со бојата на тенот.

Здебелете ги веѓите

Поцелосните веѓи даваат младешки изглед. Користете сенка за очи или ајлајтер што најдобро одговара на вашата природна боја или посветол тон.

 

 

Loading...

Намалете го дувањето на усните

Линиите околу усните стануваат почувствителни со возраста, а брчките стануваат повидливи. Користете лагер за усни во аглите за да ги потенцирате усните, а не линиите наоколу и коректор под долната усна за да ги намалите сенките.

Направете го подбрадокот навидум помалку видлив

Нанесете бронзер под брадата, што е 2-3 нијанси потемен од вашиот тен.

 

 

Замаскирајте ги линиите покрај устата

Loading...

За да ги покриете овие линии околу усните, кои со текот на времето стануваат позабележителни, користете коректор малку полесен од тенот. За да избегнете дефинирање на рабовите, не нанесувајте го на целиот набор, туку само за да ги омекнете сенките на страна.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *