САД: Зеленски не побарал западните трупи да се борат за Украина

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски никогаш не побарал западните трупи да се борат против руската инвазија, соопшти во вторникот Белата куќа, додека францускиот претседател Емануел Макрон повтори дека нема да ја исклучи можноста.

Loading...

„Претседателот Зеленски не го бара тоа, тој бара само алатки и капацитети. Тој никогаш не побарал странски војници да се борат за неговата земја“, изјави за новинарите портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби.

Претходно во вторникот, Макрон рече дека „целосно стои зад“ минатонеделната изјава дека не исклучува распоредување на западни трупи во Украина, што предизвика шокови низ Европа.

Тој исто така рече дека сојузниците на Украина треба да избегнуваат да изгледаат како кукавици во поддршката на Киев.

„Секако дека се приближуваме кон моментот за Европа во кој ќе биде неопходно да не се кукавици“, рече Макрон за време на посетата на Чешка.

„И верувам дека нашите две земји се свесни за тоа што се случува во Европа, дека војната се врати на наша територија“.

Тој додаде дека заканата е незапирлива и дека „секојдневно“ се шири во европските земји.

„Дали е ова или не е наша војна? Можеме ли да погледнеме настрана со верување дека можеме да дозволиме работите да тргнат по својот тек“, праша Макрон.

Loading...

„Не верувам во тоа и затоа повикав на стратешки скок и целосно стојам зад тоа.“

Шефот на руската надворешна разузнавачка служба (СВР), Сергеј Наришкин, според руската државна новинска агенција РИА Новости, изјави дека изјавата на Макрон ја покажува неодговорноста на европските лидери и го доведува светот на работ на нуклеарна војна.

Повеќето европски сојузници рекоа дека нема да испратат војници во Украина, откако Макрон на 26 февруари рече дека не исклучува распоредување на западни трупи во Украина.

Француските власти се обидоа да ги разјаснат забелешките на Макрон и да ги смират критиките, истовремено инсистирајќи на потребата да се испрати јасен сигнал до Русија дека не може да победи во Украина.

Сите сили испратени во Украина би можеле да бидат испратени за поддршка на операции како деминирање, наместо за борба против руските сили, велат тие.

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус рече дека цитатите на Макрон не помогнале.

„Навистина не ни требаат … дискусии за чизмите на теренот или за повеќе или помалку храброст“, рече Писториус на прес-конференција во Стокхолм по средбата со неговиот шведски колега.

За време на посетата на Прага, Макрон се сретна со чешкиот претседател Петр Павел, поранешен генерал на НАТО, кој се согласи дека сојузниците на Украина треба да бараат „нови начини“ за помош, но рече дека Западот нема да ја премине „имагинарната црвена линија“ со приклучување кон борбиените операции.

Loading...

„Се согласуваме дека единствената опција за нас е да продолжиме да ја поддржуваме Украина“, рече Павел.

„Се согласивме дека Европа мора да игра поголема улога во помагањето на Украина.“

Павел предложи членките на НАТО, на пример, да обучуваат украински војници во Украина, што, како што рече, нема да претставува кршење на меѓународните правила.

Претседателите на двете земји го коментираа и планот на Прага да купи муниција за Украина надвор од Европа.

Околу 15 земји ја изразија својата поддршка за планот за купување на 500.000 гранати од 155 mm и 300.000 гранати од 122 mm во вредност од околу 1,5 милијарди долари. Холандија веќе вети дека ќе донира 100 милиони евра (108,5 милиони долари).

Макрон рече дека Франција го поддржува планот, но не кажа колку може да придонесе.

Франција долго време се залагаше ЕУ да користи европски средства само за европската одбранбена индустрија и се спротивстави на идејата за купување надвор од ЕУ.