САД воведоа санкции за поединци поврзани со иранската Револуционерна гарда

Сподели со своите пријатели

Министерството за финансии на Соединетите Американски Држави соопшти дека вовело санкции за четири лица и две компании поврзани со делот на иранската Револуционерна гарда задолжен за сајбер операции.

Loading...

Целите на овие санкции биле вклучени во сајбер операции кои биле насочени кон повеќе од десет американски компании и владини тела, се вели во соопштението на Министерството, пренесува Ројтерс.

Беа наметнати санкции против Мерсам Андише Саз Ник и други кои дејствуваа како предни компании за сајбер командата на Иранската револуционерна гарда, се додава во соопштението.