САД воведоа санкции за компании во Кина, Хонг Конг и ОАЕ

Сподели со своите пријатели

САД воведоа санкции за повеќе од десет компании со седиште во Кина, Хонг Конг и Обединетите Арапски Емирати.

Loading...

Имено, Вашингтон ги обвинува дека ја олеснуваат продажбата на ирански петрохемиски производи и нафтени деривати на купувачи во источна Азија.

Нов потег

Против шверцот на иранска нафта, новиот потег на САД доаѓа во време на застој во преговорите за заживување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година и се позаострени односи меѓу Западот и Исламската Република, каде граѓаните продолжуваат со антивладините протести.

Американското Министерство за финансии објави дека санкционирало 13 фирми за кои вели дека ја олесниле продажбата на ирански петрохемиски производи и нафтени деривати во вредност од стотици милиони долари на купувачи во Источна Азија во име на иранските компании под санкциите на САД, вклучително и Националната иранска нафтена компанија Компанијата и Trillions Petrochemical, според Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Протестите против каранитнот во Кина се шират во градовите ширум светот

Комплексни методи

Оваа акција дополнително ги покажува сложените методи за затајување санкции што ги користи Иран за нелегална продажба на нафта и петрохемиски производи.

Потсекретарот за тероризам и финансиско разузнавање на Министерството за финансии рече дека САД ќе продолжат да применуваат санкции против оние актери кои ја олеснуваат таквата продажба.