САД: Русија работи на дестабилизација на Западен Балкан

Сподели со своите пријатели

Американската амбасадорка во НАТО Џулијан Смит предупреди дека Русија користи класични методи за да предизвика нестабилност во регионот на Западен Балкан.

Loading...

Говорејќи на виртуелна прес-конференција пред состанокот на министрите за надворешни работи на Алијансата, Смит нагласи дека „класичното руско дејствување“ е видливо со години на Западен Балкан, користејќи серија хибридни тактики за дестабилизација на регионот.

„Тоа (дестабилизација) е крајната цел. А за тоа таа користи класичен список на инструменти. Еден од нејзините препорачани инструменти е употребата на дезинформации, кои таа ги користи нашироко низ целиот регион за да ги подели општествата одвнатре, да ја подели Европа одвнатре и да ги одвоиме САД од нивните европски сојузници и од нашите пријатели од Западен Балкан“, рече амбасадорот Смит, пренесува Радио Слободна Европа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.

Оценувајќи дека дезинформациите се „класична игра на Кремљ“, американскиот амбасадор нагласи дека во исто време се користат и „злонамерни сајбер напади“ со цел да се дестабилизира ситуацијата во регионот.

„Алијансата многу напорно се обидува да го направи спротивното и да го стабилизира регионот“, рече Смит.

Амбасадорката истакна дека внимателно се следат сите руски активности во регионот и во оваа насока тесно соработува и со земјите од Западен Балкан кои се членки на Алијансата и со оние кои се во соседството на НАТО, како што се Босна и Херцеговина и Србија.

Шефовите на дипломатиите на земјите членки на НАТО ќе се соберат во Брисел на 3 и 4 април на редовен министерски состанок.

Состанокот, кој се совпаѓа со 75-годишнината од формирањето на Алијансата, ќе биде прв на кој Шведска ќе учествува како полноправна членка.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: Војната на Русија против Украина е егзистенцијална закана за Европа

Во февруари годинава, рускиот амбасадор во Црна Гора, Владислав Маслеников, предупреди дека проширувањето на Европската унија (ЕУ) на Западен Балкан значи вовлекување на тие земји во конфронтација со Русија.

За Радио Слободна Европа (РСЕ), ЕУ ја нарече таа изјава неоснована и неточна, додека американскиот Стејт департмент за РСЕ изјави дека токму малигното влијание на Русија на Западен Балкан укажува на итноста и важноста на влезот на балканските држави во ЕУ.

Имено, во интервју за рускиот весник Известија, објавено на веб-страницата на руската амбасада, Маслеников за прв пат експлицитно се „закани“ со конфронтација со земјите од Западен Балкан поради нивниот европски пат.

Досега Русија само го сметаше проширувањето на НАТО како закана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел

Аналитичарот на Финскиот институт за меѓународни односи (ФИИА) и поранешен функционер на НАТО Едвард Хантер Кристи, во интервју за РСЕ, претходно изјави дека воените лидери на многу европски земји предупредуваат на многу поголема веројатност за директна војна меѓу европските членки на НАТО и Русија.

Тој изјави и дека „постои значителен ризик Путин да биде заинтересиран да го покрене српското прашање“.

„Сигурен сум дека оние луѓе во Србија и во Република Српска во Босна кои исто така се реваншисти или сакаат да создадат Голема Србија со спојување на Република Српска и Србија – гледаат во Москва со многу надеж. Бидејќи дестабилизацијата на Западен Балкан на овој начин би можело да биде многу интересно за Русија“, изјави Кристи.