САД: Републиканците освоија мнозинство во Претставничкиот дом

Сподели со своите пријатели

Според проекциите за резултатите од среднорочните избори во САД, републиканците освоија мнозинство во Претставничкиот дом, поставувајќи ја основата за двегодишно поделба на власта во американскиот Конгрес, бидејќи демократите на претседателот Џо Бајден ја задржаа контролата врз Сенатот.

Loading...

Благодарение на мнозинството во Претставничкиот дом, републиканците ќе можат да го спречат Бајден да ја спроведе неговата политичка агенда и да покренат потенцијално политички штетни истраги против неговата администрација и семејство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Непријатно изненадување: Германец добил сметка за парно од 1,6 милиони евра

Сепак, тесната изборна победа на републиканците е далеку од „црвениот бран“ на кој се надеваше партијата.

По повеќе од една недела пребројување на гласовите, Едисон Рисрч предвиде дека републиканците ги освоиле 218 места што им се потребни за контрола на Претставничкиот дом.

Партијата го освои клучното 218. место во 27. конгресна област во Калифорнија.

Иако Бајден ја загуби контролата врз Претставничкиот дом, тој рече дека очекува да работи со републиканците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полицијата ги запира луѓето во Шангај и им ги брише фотографиите од протестите (ВИДЕО)

На прес-конференција минатата недела, тој рече: „Мислам дека американскиот народ јасно стави до знаење дека очекува републиканците да бидат подготвени да соработуваат и со мене“.

Иако очекуваниот „црвен бран“ на републиканците во Претставничкиот дом никогаш не стигна до брегот, конзервативците се држат до својата програма.

Loading...

Како одмазда за двата обида за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп – кој во средата објави нова кандидатура на изборите во ноември 2024 година – републиканците се подготвуваат да ги истражат претставниците на администрацијата на Бајден и на синот на претседателот Хантер за деловните односи со Кина и други земји.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Прекршувањето на санкциите е кривично дело во ЕУ

На меѓународен план, републиканците може да се обидат да ја намалат американската воена и економска помош за Украина додека таа се бори со руските сили.