07.03.2019 00:15

САД разгледуваат воведување нови санкции за Венецуела


САД разгледуваат воведување нови санкции кон Венецуела со цел да се изврши притисок на владата на претседателот Николас Мадуро, соопшти советникот за национална безбедност Џон Болтон.

– Разгледуваме нови санкции, нови мерки за да го заостриме притисокот врз финансиите на Мадуро, да ги ускратиме парите на неговиот режим кои му се потребни за да остане на власт, рекол Болтон, а пренесува Ројтерс.

loading...

Повеќе од 50 држави досега го поддржаа Гваидо како привремен претседател на Венецуела.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments