САД подготвуваат пакет оружје за Украина од 1,1 милијарди долари

Сподели со своите пријатели

Вашингтон подготвува нов пакет воена помош за Украина во вредност од 1,1 милијарди долари.

Loading...

Најавата за нови испораки на оружје за Киев ќе биде објавена „во наредните денови“, според неименувани американски претставници, цитирани од Ројтерс.

Пакетот се очекува да вклучува повеќе ракетни фрлачи и муниција HIMARS, системи против дронови, нови радари, резервни делови и техничка обука.

Американската воена помош ќе биде финансирана во рамките на владината Иницијатива за безбедносна помош во Украина, што значи дека опремата за Киев ќе биде конкретно набавена од американски производители на оружје, наместо да се зема од постојните американски залихи.

Вашингтон веќе испрати повеќе од 15 милијарди долари воена поддршка за режимот на Володимир Зеленски од почетокот на руската воена операција во Украина кон крајот на февруари.

Москва постојано ја критикуваше испораката на оружје за Украина од страна на САД, Канада, ЕУ, Велика Британија и некои други земји, тврдејќи дека тоа само го продолжува конфликтот и го зголемува ризикот од директна конфронтација меѓу НАТО и Русија.