САД, Јужна Кореја и Јапонија одржаа воени вежби

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави, Јужна Кореја и Јапонија учествуваа во вежба за предупредување за ракети и откривање и следење на балистички проектили во близина на брегот на Хаваи минатата недела, објави во понеделникот Пентагон.

Loading...

Вежбата се одржа од 8 до 14 август и ја покажа посветеноста на трите земји да одговорат на предизвиците што ги поставува Северна Кореја, да ја заштитат заедничката безбедност и да го зајакнат меѓународниот поредок заснован на правила, соопшти Пентагон.