САД го поздравија договорот меѓу Белград и Приштина

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави (САД) го поздравија договорот за регистарски таблички што со посредство на Европската унија во Брисел го постигнаа Белград и Приштина.

Loading...

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс оцени дека станува збор за договор со кој се избегнува понатамошна ескалација на тензиите.

„Го фалиме и договорот меѓу двете земји итно и целосно да се фокусираме на нормализација на односите под покровителство на разговорите со посредство на Европската унија. Го поддржуваме дијалогот што го води ЕУ како најдобар начин за подобрување на европската иднина на Србија и Косово“, се вели во соопштението, што денеска го пренесе Гласот на Америка (Гласот на Америка).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американските вселенски сили: Кина е растечка закана

САД, исто така, ја поздравија одлуката на двете страни, како што се наведува, приоритет на интересите на граѓаните и преземање чекори за подобрување на секојдневниот живот.

„Двете страни, со помош на Европската унија, направија огромен чекор напред – кон обезбедување мир и стабилност во целиот регион. САД ги поздравуваат конструктивните преговори и охрабруваат понатамошен напредок кон нормализација на односите“, се вели во соопштението на портпаролот на Стејт департментот.