САД ги повикаа членките на СБ на ОН да гласаат за нивната нацрт-резолуција за Газа

Сподели со своите пријатели

САД ги повикаа членките на Советот за безбедност на ОН да гласаат за нацрт-резолуцијата поднесена од ОН со која се повикува Хамас да го прифати предложениот договор за прекин на огнот.

Loading...

„Израел го прифати овој предлог и Советот за безбедност има можност да зборува во еден глас и да го повика Хамас да го стори истото“, се вели во соопштението на американската мисија во ОН доцна во неделата.

Се додава дека тоа ќе помогне да се спасат животите и да се стави крај на страдањата на цивилите во Газа, како и на заложниците и нивните семејства.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хезболах: Ќе го нападнеме Кипар ако избие војна меѓу Израел и Либан

„Членовите на Советот не треба да дозволат оваа можност да помине и мора да зборуваат со еден глас за поддршка на овој договор“, наведува мисијата на САД во ОН.

Гласањето за резолуцијата би можело да се одржи веќе денеска, јави Гласот на Америка.

Американски официјални лица велат дека Израел го прифаќа предлогот за прекин на огнот кој вклучува крај на борбите, ослободување на некои заложници и палестински затвореници во Израел, проток на хуманитарна помош во Газа, повлекување на израелската армија од населените области во Газа и враќање на палестинците. цивили во своите домови.

Со предлог-резолуцијата, САД се обидуваат да извршат дополнителен притисок врз Хамас, а во исто време ги повикуваат таа група и Израел целосно да го спроведат договорот за прекин на огнот „безусловно и без одлагање“, јавува Гласот на Америка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Седум лица ранети во пукање во Филаделфија во САД

На 31 мај американскиот претседател Џозеф Бајден го претстави предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа, според кој прекинот на огнот ќе се одвива во три фази.

Loading...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Каиро ќе разговара со египетскиот претседател Абдул Фатах ал Сиси, а подоцна во Израел ќе се сретне со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант, во обид да се постигне прекин на огнот во Газа.