САД: Договорот на Србија со Русија е изненадувачки и чекор во погрешна насока

Сподели со своите пријатели

САД сметаат дека ниту една земја не треба да ја проширува соработката со Русија додека таа ја продолжува својата агресивна војна против Украина, објави американскиот Стејт департмент во врска со одлуката на Министерството за надворешни работи на Србија да потпише план за консултации со Русија за следните две години.

Loading...

Портпаролот на Стејт департментот во средата за Гласот на Америка изјави дека „вестите за договорот се изненадувачки и во целосна спротивност со другите конструктивни состаноци одржани со српските претставници во Њујорк“.

Во одговорот не е прецизирано за кои средби станува збор.

Во Њујорк, српскиот претседател Александар Вучиќ разговараше со советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливан и потсекретарот за политички прашања Викторија Нуланд, меѓу другите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин: Евроазија е локомотива на глобалниот економски развој

„Понатамошното усогласување со Русија е чекор во погрешна насока и е во спротивност со изразените европски аспирации на Србија… Србија треба да ги забрза чекорите за напредување на европскиот пат, вклучително и диверзификација на изворите на енергија за намалување на енергетската зависност од Русија и усогласување на надворешната и безбедносната политика со Европската унија“, нагласи портпаролот.

Документот беше потпишан минатата недела, на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации, од српскиот министер за надворешни работи во технички мандат Никола Селаковиќ и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Селаковиќ рече дека тоа е технички документ кој е потпишан од 1996 година и дека содржи изјави поврзани со Косово и надворешната политика и дека во него нема елементи на безбедносна политика.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руската индустрија за дронови цел на нови санкции на ЕУ