САД бараат повлекување на 67 милиони воздушни перничиња од возила

Сподели со своите пријатели

Американската Национална управа за безбедност на сообраќајот на патиштата бара повлекување на 67 милиони воздушни перничиња од возилата бидејќи верува дека има безбедносен проблем, објави Ројтерс.

Loading...

Сепак, добавувачот на автомобили ARC Automotive го одби барањето на американското регулаторно тело, според документите објавени во петокот.

Во возилата на неколку познати автомобилски компании се поставени воздушни перничиња „ARC“.

Во петокот, еден од нив се согласи да повлече речиси еден милион возила со воздушни перничиња ARC, откако возач беше повреден за време на инцидент со воздушни перничиња во март.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Москва ги обвини САД за украинскиот напад на Крим