Russia Today отвори портал на српски јазик

Сподели со своите пријатели

Телевизијата „Раша тудеј“ (РТ), која е под санкции на Европската унија, денеска објави дека отворила мултимедијален онлајн портал на српски јазик, РТ Балкан, додека почетокот на емитувањето на телевизиската програма е планиран за 2024 година.

Loading...

„Веројатно никаде во светот не очекуваа толку многу како овде. И сакам да им се обратам на драгите Срби на нивниот јазик: Браќа, гледајте RT“, рече главниот уредник на RT, Маргарита Симонијан во соопштението за печатот.

Порталот РТ Балкан ќе го води Јелена Милинчиќ, ќерката на главниот уредник на рускиот портал Спутник, кој на српски јазик беше пуштен во употреба во 2014 година.

Новиот портал е и на социјалните мрежи

„Сега жителите од регионот ќе имаат пристап до РТ на српски јазик, што ќе даде поцелосна слика за современиот свет. Да се ​​стане дел од медиумскиот простор на Балканот е голем предизвик за нас. Но, ние сме подготвени за тоа“, изјави Јелена Милинчиќ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија санкционираше бизнисмени од Србија

Освен на веб-страницата, РТ Балкан ќе биде достапна и на каналот Телеграм и на социјалните мрежи Инстаграм, Твитер, Тик-Ток и Јутјуб.

Меѓународната телевизиска мрежа RT објавува вести на англиски, арапски, шпански, француски и германски, има документарен канал RTD, а онлајн порталите емитуваат содржини на седум јазици.

ЕУ воведе санкции

На почетокот на март, Европската унија воведе санкции против два државни руски медиуми, „Русија тудеј“ и „Спутник“, со тврдење дека тие манипулираат со информации и шират руска пропаганда за бруталниот напад врз Украина.

„Зборовите се важни во време на војна. Сведоци сме на масовна пропаганда и дезинформации за срамен напад врз слободна и независна земја. Нема да дозволиме апологетите од Кремљ да ги шират своите токсични лаги кои ја оправдуваат војната на Путин и сеат семе на поделеност во нашата Унија“, рече тогаш претседателот. Комисијата Урсула фон дер Лајен.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Србија со забрана за извоз на дизел до крајот на годината

Комисијата изјави дека Русија денес и Спутник се клучни медиуми за промовирање и поддршка на руската агресија против Украина и дека тие претставуваат директна закана за јавниот ред и безбедност во ЕУ.

И двата медиуми учествуваат во координирана манипулација со информации и дезинформации, се вели во анализата на работната група East StratCom на Европската служба за надворешни работи, која собира податоци за ова од 2015 година.

ЕУ: Очекуваме Србија да ја усогласи безбедносната политика

Санкциите ги опфаќаат сите средства за пренос и дистрибуција на содржина, како што се кабелски, сателитски, IPTV, платформи, веб-страници и апликации.

Сите релевантни лиценци, овластувања и договори за дистрибуција се суспендирани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Србија со забрана за извоз на дизел до крајот на годината

Овие мерки ги опфаќаат сите земји-членки на Европската унија и се директно применливи веднаш, соопшти Комисијата.

Во јули оваа година, портпаролот на Европската унија, Петер Стано, коментирајќи ја најавата дека РТ ќе отвори свое претставништво во Белград, рече дека „од Србија, како земја кандидат, се очекува постепено да се усогласи со надворешната и безбедносната политика на Унијата и нејзините одлуки“.

Тој потсети дека ЕУ „воведе ограничувања за емитување, дистрибуција и рекламирање на РТ во рамките на санкциите кои се одговор на нелегалната руска агресија врз Украина“.