Рускиот воен суд осуди маж на 14 години затвор за соработка со Украина

Сподели со своите пријатели

Рускиот воен суд му изрече 14-годишна затворска казна на човек што го прогласи за виновен за соработка со странска држава и „оправдување тероризам“, објавија во понеделник руските медиуми.

Loading...

Инспекторите првично го обвинија Владлен Меншиков (29) за обид за саботажа на пруга со воена опрема во близина на неговиот роден град Режа, мало село во близина на градот Екатеринбург на Урал, пишува весникот „Вечерње ведомости“.

Тој подоцна беше обвинет за уште две точки, а обвинението за обид за саботажа беше отфрлено, пишува весникот, повикувајќи се на документи од воениот суд во Екатеринбург.

Тие тврдат дека Меншиков е осомничен дека добивал инструкции од Руската легија на слободата, руска паравоена група со седиште во Украина, спротивна на претседателот Владимир Путин, која ја презеде одговорноста за прекуграничните напади на руска територија.

Руските власти ги поврзаа проукраинските диверзантски групи со бројни напади на железницата, чија цел беше да се прекине снабдувањето на воениот фронт во Украина, откако започна инвазијата на Москва пред повеќе од две години.

Украинската домашна шпионска агенција, исто така, беше обвинета за активирање експлозив на железнички пруги во Русија

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), наследникот на КГБ од советската ера, го приведе Меншиков во септември 2022 година на аеродромот во Санкт Петербург додека се обидувал да се качи на лет за Белорусија, објави Вечерње Ведомости.

Весникот не соопшти дали Меншиков има намера да поднесе жалба, пренесува Ројтерс.

Loading...