Рускиот патријарх Кирил заразен со коронавирус

Сподели со своите пријатели

Патријархот московски и на цела Русија Кирил е заразен од коронавирусот, неговата здравствена состојба е задоволителна, изјави портпаролот на Руската православна црква Владимир Лејгода.

Loading...

– Патријархот московски и на цела Русија Кирил се зарази со корона вирусот, неговите состаноци и патувања се откажани. Поглаварот на Руската православна црква исто така треба да мирува и да биде во изолација – изјави Лејгода за новинарите.

Според неговите зборови, патријархот има изразени симптоми на болеста, но неговата општа здравствена состојба е задоволителна.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блинкен: Не ја охрабруваме Украина да напаѓа руска територија