Рускиот гас сè уште во европските пристаништа: Најмногу во Белгија, Шпанија и Франција

Сподели со своите пријатели

Повеќе од една петтина од рускиот течен природен гас (ЛНГ) што стигнува до Европа повторно се испраќа во другите делови на светот, зголемувајќи ги приходите на Москва, и покрај жестоката желба на Европската унија да го спречи тоа.

Loading...

Додека претоварувањето на руски ЛНГ е забрането во Велика Британија и Холандија, податоците од 2023 година, цитирани од Фајненшл тајмс, сугерираат дека дозволените пратки на руски гас рутински се пренесуваат меѓу танкери во Белгија, Франција и Шпанија, а потоа се извезуваат на клиенти на други континенти.

Тие трансфери меѓу бродови се клучни за Русија бидејќи Москва се обидува најдобро да ја искористи својата арктичка флота, според ФТ.

Претоварот обично се одвива помеѓу руските танкери од „класа мраз“ кои се движат помеѓу полуостровот Јамал и северозападна Европа и редовните танкери со LNG кои потоа пловат до други пристаништа.

Пристаништата во Белгија, Шпанија и Франција продолжуваат да добиваат значителни количини на овој енергенс од сибирската фабрика „Jamal LNG“, чии најголеми акционери се вториот по големина руски производител на природен гас „Новатек“, „China National Petroleum Corporation“ и француската енергетска компанија „Вкупна енергија“.

Податоци од Институтот за енергетика

Според Институтот за енергетика, економија и финансиска анализа, од 17,8 милијарди кубни метри руски течен природен гас што пристигнал во ЕУ во периодот од јануари до септември оваа година, 21 отсто биле префрлени на бродови кои пловат за земји кои не се членки на ЕУ, вклучително и Кина, Јапонија и Бангладеш.

За разлика од јагленот и нафтата, рускиот гас не е предмет на санкции од ЕУ, но Европската комисија им нареди на земјите-членки да се „ослободат“ од руските фосилни горива до 2027 година.

Loading...

Ана-Марија Јалер-Макаревич, водечки енергетски аналитичар во ИЕЕФА, истакна дека иако обемот на претовар на ЛНГ во Европа е намален од почетокот на специјалната воена операција, тој сè уште е „значаен и потенцијално занемарен“.

„ЕУ не размислува за тоа кога зборува за забрана. Не ги бројат претоварите“, истакна таа.

Поранешниот норвешки државен секретар за енергетика и советник на консултантската фирма „Јуреија груп“, Амунд Вик, оценува дека владите на ЕУ сега се во врска.

„Би било тешко за земјите-членки да се спротивстават на извозот на руски ЛНГ на други места, доколку тие самите го користат. И оваа зима ќе се вртат со прсти на оваа тема“, додава тој.

ФТ пишува дека ЕУ претходно увезла 155 милијарди кубни метри гас од Русија од гасоводот, што е околу 40 отсто од нејзината вкупна понуда.

За да го замени целиот тој гас, блокот во голема мера го зголеми увозот на ЛНГ од земји како САД, Норвешка и Катар.

Сепак, ЕУ и понатаму има намера оваа година да увезува рекордни количини супер-ладено гориво од Русија.

Увозот продолжува

Loading...

Креаторите на политиката на ЕУ се залагаа увозот да продолжи врз основа на договорите склучени пред војната.

Доколку се запре, европските компании ќе бидат принудени да ѝ платат компензација на Русија.

Белгиската компанија за природен гас Fluxys, на пример, има 20-годишен договор со Јамал кој не истекува до 2039 година, а белгиското Министерство за енергетика објави дека е „решено да го реши ова прашање“ и дека „собира разузнавачки информации на ефективни пристапи“.

Компанијата додава дека поради тоа што гасот не е под санкции, „ниту еден клиент не може законски да му биде забранет пристап“ до терминалот за ЛНГ.

Француското Министерство за енергетика соопшти дека не планира да спречи претовар на руски ЛНГ во француските пристаништа.

„Франција и Европа значително ја намалија својата изложеност на потрошувачката на руски гас, диверзифицирајќи ги нивните извори на снабдување“, се вели во извештајот.

Сепак, претставниците на ЕУ постојано изразија загриженост за количеството руски ЛНГ што се увезува во блокот, пренесува RT Balkan.

„Можеме и мораме да го намалиме рускиот извоз на ЛНГ за целосно да го елиминираме. Креаторите на политиката треба да договорат правила во декември кои ќе им овозможат на земјите-членки на ЕУ да го блокираат пристапот до гасната инфраструктура на ЕУ за руските и белоруските оператори“, изјави претходно комесарот за енергетика Кадри Симсон.

Loading...