Руски воен авион гори во воздух, се урна во реонот Иваново (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Руски воен транспортен авион се запалил и се урнал во регионот Иваново североисточно од Москва, објавија медиумите во вторникот.

Loading...

Снимките кои кружат на социјалните мрежи покажуваат како авионот ИЛ-76 се спушта кон земјата со еден од неговите мотори запалени.

Други снимки покажуваат облак црн чад што се издига од местото на несреќата.

Руските власти се уште не коментирале за падот на авионот, пишува Москва тајмс.

Телеграмскиот канал 112 објави, не наведувајќи свои извори, дека авионот Ил-76 се урнал во шумата во близина на аеродромот Северни.

Каналот, кој има врски со руските безбедносни служби, објави дека во несреќата нема жртви и дека на местото на несреќата пристигнале службите за итна помош.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Западот го гледа поразот на Украина, но не знае што понатаму“

Каналот Шот Телеграм објави дека во авионот имало 12 лица.

Пријавената несреќа се случи неколку недели откако авион ИЛ-76 за кој Москва тврдеше дека превезувал десетици украински воени заробеници се урна во близина на украинската граница.

Loading...

Ивановската област се наоѓа на повеќе од 700 километри од украинската граница.