Руски Сухој пресретна два американски нуклеарни бомбардери (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Руски борбен авион Су-35 прелета над Балтичкото Море за да пресретне два американски бомбардери со нуклеарен погон само неколку дена по соборувањето на американскиот дрон.

Loading...

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руски борбен авион Су-35 пресретнал бомбардери Б-52 кои летаат кон руската граница.

Рускиот авион се вратил во базата откако ги придружувал американските авиони до естонскиот воздушен простор, пишува Дејли мејл.

„Летот на Су-35 беше строго во согласност со меѓународните правила за користење на воздушниот простор“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Погледнете ја снимката снимена од рускиот Су-35.