Руски брачен пар организирал грабежи на богати Украинци во Шпанија

Сподели со своите пријатели

Шпанската полиција уапси седуммина Украинци и тројца Руси осомничени дека ги ограбиле куќите на богатите Украинци кои избегале од војната околу јужните градови Аликанте и Мурсија.

Loading...

Кај уапсените биле пронајдени часовници, парфеми, мобилни телефони, чанти, накит, очила за сонце и електронски уреди во вредност од над 1,25 милиони евра, се наведува во соопштението на шпанската полиција објавено во петокот.

Руската инвазија на Украина започна на 24 февруари 2022 година, по што илјадници Украинци се упатија кон Западна Европа. Шпанија беше една од земјите на Европската унија во која пристигнаа во голем број.

Четири месеци подоцна, некои од нив, кои живееле во градовите Торевиеја и Орихуела Коста, забележале дека нивните куќи биле провалени.

Пријавиле во полиција, Цивилна гарда која започнала истрага.

Инспекторите забележале седум Украинци „специјализирани за следење и ограбување на богати Украинци“. Двајца од таа група побараа статус на бегалци во Шпанија.

„Таа група забележа дека пристигнуваат се поскапи автомобили со украински регистрации“, изјави портпаролот на Цивилната гарда во телефонски разговор за Хина.

„Луѓето дојдоа со сите нивни заштеди и скапи работи, па станаа цел на таа група“, додаде тој.

Loading...

Ги следеле жртвите со GPS

Членовите на групата незабележливо би прикачиле мал уред, како магнет, на нивните автомобили, кој подоцна ќе им ја каже локацијата на автомобилот преку системот за навигација GPS.

Потоа со својот автомобил ги следеле обележаните автомобили на Украинците за кои мислеле дека се богати.

На тој начин би дознале каде живеат, а потоа преку ГПС би дознале и кога нивните автомобили не се пред домот, односно кога нема никој дома.

Откако ја проучувале секојдневната рутина на жртвите, тие оделе во нивните куќи и влегувале внатре.

„Една од жртвите отпатувала во Германија и дури кога се вратила открила дека станот ѝ бил ограбен“, рече портпаролот.

Организацијата имала поддршка од руски брачен пар и нивниот син, кои им ги дале автомобилите со кои ги следеле жртвите и ги ограбувале нивните куќи, понекогаш среде бел ден, соопшти Цивилната гарда.

Инспекторите ги следеле осомничените, а потоа извршиле претрес во седум од нивните куќи.

Кај нив пронашле 92.700 американски долари и 92.065 евра. Исто така, накит и скапи часовници, чанти, парфеми, очила за сонце, мобилни телефони, електронски уреди и лаптопи.

Loading...

Во една куќа се откриени два колекционерски албуми со поштенски марки вредни 500.000 евра, кои биле украдени во блискиот град.

Пронајдени се и геолокациските елементи кои се користат за контрола на возилата на жртвите, како и уреди за поништување алармни уреди и алатка за обивање брави“, соопшти Цивилната гарда.

Руско семејство на чело на групата

Таа уапсила седуммина Украинци и еден руски пар и нивниот син. Тие се осомничени дека ограбиле седум куќи во околината на крајбрежниот град Аликанте и една во близина на Мурсија од која однеле предмети вредни над 1,25 милиони евра.

Тие се изведени пред истражен судија, кој седуммина од нив ги испрати во притвор до почетокот на судењето. Идентитетот на уапсените не е соопштен.

„Истрагата продолжува, така што не се исклучени нови апсења и откривање дополнителни жртви“, соопшти Цивилната гарда од Аликанте.

Шпанија прими 167.569 бегалци од Украина, според шпанското Министерство за внатрешни работи заклучно со 16 февруари 2023 година.

Професорот по шпански јазик Хавиер и неговата сопруга Украинка се преселиле со двете деца од Киев во Аликанте, но тие не биле жртви бидејќи не биле богати.

„Во медиумите видов за грабежи на куќи. Какви копилиња“, вели Хавиер. „Претпоставувам дека влегле во куќите на богатите Украинци кои имаат навика да чуваат пари во кеш“, заклучил тој.

Loading...