22.09.2017 20:35

Русите од Средоземјето гаѓаа упоришта на Ал-Каеда (видео)


Руската подморница во Средозменото море испалила крстаречки ракети на позициите на борците поврзани со Ал-Каеда на северозападот на Сирија, ден откако борците ранија тројца руски војници во таа област, соопштуваат од Министерството за одбрана на Русија.

Во соопштението се наведува дека ракетите се испалени од подморницата „Голем Новгород“ кон борците, складишта со муниција и утрвдувања во северозападната провинција Идлиб во која делуваат вооружените организации Комитет за ослободување на Левант, поврзана со Ал-Каеда.

Москва наведува дека ракетите Калибр уништите командни центри и база за обука на борци кои ги нападнале руските воени полицајци во провинцијата Хама при што ранија осум од нив.

Предходната недела Русија испали крстосувачки ракети од Средоземјето кон позициите ан групата Исламска државата Ирак и Левант во источната провинција Деир ез Зор, но нападите Идлиб беа ретки, пишува АП.

Во четврток тројца руски војници се ранети откако борците неколку часа биле опколени од 29 руски воени официри распоредени надвор од Идлиб.

Руските воени сили добиле напад со помош на локалните племиња, соопштуваат од Министерството за одбрана на Руската федерација.

 

loading...

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments