Русите масовно бегаат: Колона од 16км на границата со Грузија

Сподели со своите пријатели

Сателитските снимки објавени од Maxar Technologies во неделата покажуваат долги редови на руската страна од границата со Грузија.

Loading...

Според Максар, на снимките се гледа сообраќајна колона од околу 16 километри северно од граничниот премин и додаваат дека „сообраќајниот метеж најверојатно продолжил и понатаму северно од снимената област“.

Си-Ен-Ен претходно во понеделникот објави дека сликите и видеата од руско-грузискиот граничен премин што кружат на социјалните мрежи покажуваат долги редови низ планинскиот премин.

Снимките со дронови од областа во понеделникот сугерираат дека стотици возила се собрани на руска страна, а очевидци велат дека луѓето чекаат до 48 часа за да преминат во Грузија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија осуди Украинец на 11 и пол години затвор за шпионажа

На неколку видеа се гледаат дополнителни руски безбедносни сили како пристигнуваат на границата со оклопен транспортер.

Редици се создадени на преминот Верхни Ларс од Северна Осетија кон Грузија и други гранични премини откако претседателот Владимир Путин објави делумна мобилизација минатата недела.

На видеата се гледаат некои семејства и многу самци меѓу оние што чекаат да преминат кај Веркни Ларс. Стотици луѓе се приближуваат до преминот пеш, влечејќи куфери.

Поради ненадејниот прилив, опозицискиот политичар Нона Мамулашвили во Грузија изјави за Си-Ен-Ен дека „ја туркаат владата да воведе визи и/или да ги затвори границите“.

Loading...

Во моментов, сепак, се чини дека границата е сè уште отворена.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Познато каде и кога ќе биде погребан Алексеј Навални

Бројот на Русите кои бегаат во Финска е двојно зголемен

Бројот на Руси кои влегле во Финска преку копнената граница со Русија во неделата се удвоил во споредба со претходната недела, објави финската граничари.

Во неделата, 8.314 Руси влегле во Финска преку финско-руската копнена граница – двојно повеќе од претходната недела, објави на Твитер Мати Питканиити, шефот за меѓународни работи на граничната полиција.

Во понеделникот вечерта Питканитити напиша дека сообраќајот на границата е сè уште зголемен и дека 80 отсто од Русите кои ја минуваат границата транзитираат во други земји од Шенген.

„Го следиме бројот на баратели на азил и илегалните преминувања на границите“, напиша тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова: Состојбата на фронтот за Зеленски е катастрофална

Вклучувајќи ги бројките од саботата, пристигнале вкупно 16.886 Руси, а „многумина биле во транзит во други земји“, додаде тој.

Откако Кремљ најави „делумна мобилизација“, Русија доживеа протести низ целата земја и егзодус на граѓани кои ја напуштија земјата.

Loading...

Минатата среда, финскиот министер за одбрана Анти Кајконен рече дека земјата внимателно ја следи ситуацијата.

Финска и Русија делат копнена граница која се протега на 1.340 километри, а има и неколку пристапни гранични премини.