Русин осуден во Калифорнија на 12 години затвор за финансирање терористи

Сподели со своите пријатели

Судот во Калифорнија го осуди рускиот државјанин Мурат Курашев на 12 години затвор за наводен обид за материјална поддршка на организација означена како терористичка организација во САД, соопшти американското Министерство за правда.

Loading...

„Обидите на Курашев да обезбеди материјална помош не се изолиран случај. Тоа се случи во подолг временски период и неговата намера во врска со трансферите на пари е јасна“, се вели во соопштението на обвинителот.

Курашев, кој живее во Сакраменто, се изјасни за виновен во јануари, потсетува ТАСС.

Според Министерството, од јули 2020 година до февруари 2021 година, тој ја искористил услугата за испраќање пари за да испрати околу 13.000 долари на двајца курири на групата што собирала средства за терористичката организација Хајат Тарир ал-Шам.