Русија: Ветувањата за испорака на моќни ракети на Киев се дел од психолошката војна

Сподели со своите пријатели

Изјавите на Соединетите Американски Држави за испорака на балистички ракети со долг дострел ATACMS на Киев претставуваат елементи на психолошка војна.

Loading...

Ова го изјави заменик министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков, додавајќи дека овие ракети кои им се закануваат на Русите можат да погодат цели на Крим.

„Тоа е елемент на психолошка војна. Ескалацијата е најопасниот пат, а последиците се непредвидливи. Нашите сигнали не се земаат предвид. Противниците на Русија продолжуваат да ги зголемуваат своите влогови, но целите на специјалната воена операција ќе бидат постигнати во секој случајот и целата воена опрема што доаѓа со различните страни буквално ќе биде смачкана“, подвлече рускиот дипломат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сергеј Лавров: Сакаме крај на војната

Тој обрна внимание и на зајакнувањето на хибридната војна што колективниот Запад ја води против Русија и укажа на опасноста од ескалација, чии последици се непредвидливи.

Претходно, членот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес за надворешни работи, Мајкл Мекол, предупреди дека е зголемен мониторингот и оти отишле на поодговорен пристап во пружањето помош на Украина и дека е неопходно да се испратат Балистички ракети ATACMS кон Украина со цел да го гранатира Крим и да постигне победа против Русија.