13.04.2018 01:23

Русија свика итен состанок на Советот за безбедност


Рускиот амбасадор во Обединетите нации свика итен Состанок на советот за безбедност при ООН за да го дознае генералниот став на секретарот Антон Гутереш за заканите на меѓународниот мир и безбедност од евентуалните воени акции против Сирија од страна на САД и нивните сојузници, јавува АП.

Василиј Набензја по затворениот состанок на Советот за хемиско оружје во Сирија, изрази надеж дека отворениот состанок со шефот на ООН може да се одржи наскоро.

Набензја изјави: „Непосреден приоритет е да се зибегне опасноста од војна“.

Тој вели дека приоритет сега добиваат и инспекторите од Организацијата за забрана на хемиско оружје во предградието Дам во Доума, каде се сомневаше на напад со отворен гас минатиот викенд, за да се види што се случило и „дека ништо не може да ги спречи тоа да го направат“.

OPCV во четврток изјави дека истражувачите во сабота ќе започнат со работа, пишува АП.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments