Русија се обидела да тестира деструктивни торпеда Посејдон?

Сподели со своите пријатели

Русија се обиде и не успеа да ја тестира својата беспилотна подводна ракета „Судниот ден“, според американски разузнавачки извори.

Loading...

Страшното торпедо Посејдон, како што се познати подводните беспилотни летала со далечински управувани, натоварени со нуклеарно оружје, а требаше да може да патува долги растојанија под вода пред да детонира со доволно сила за да предизвика „нуклеарно цунами“, и беше лансиран од руските сили од Белгород.

За време на претставувањето на оваа „круна на руската морнарица“ во 2019 година, Русија објави дека Посејдон ќе биде способен да уништи цели градови со предизвикување цунами, но американски извори го тврдат спротивното.

Како што забележале, Посејдон ја напушти областал за тестирање во Арктичкото Море и се вратил во пристаништето без да го спроведе тестот.

Се верува дека имало технички проблеми.

– Руската воена индустрија минува низ тешки времиња, а можеме да видиме и дека западните санкции за високотехнолошките воени стоки имаат ефект и мора да продолжат – велат изворите.

На 3 октомври НАТО предупреди дека руската најсовремена нуклеарна подморница Белгород ја напуштила својата база во Белото Море.

Ако Белгород навистина се упати кон Арктичкото Море, на руската војска и истекува времето бидејќи Арктикот наскоро ќе замрзне, што ќе го оневозможи тестирањето.

Loading...

Инаку, подморницата Белгород тешка 30.000 тони содржи шест такви Посејдони, но служи и како „мајчин брод“ за помалите подморници што ги користат Русите.

Торпедата Посејдон се изградени слично на обичните торпеда, но се многу поголеми и можат да достигнат брзина до 230 км/ч.