Русија распоредува тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Сподели со своите пријатели

Тактичко нуклеарно оружје што Путин планира да го донесе во Белорусија треба да се разликува од многу поуништувачките, стратешките, но и тие можат да остават катастрофални последици.

Loading...

Воен експерт рече дека војниците не го препознаваат ни како оружје бидејќи целта му е уништување.

„На 3 април ќе започнеме со обука на екипажот, а на 1 јули ќе ја завршиме изградбата на специјален склад за тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија“, најави Владимир Путин, истакнувајќи дека тоа не е ништо невообичаено, бидејќи САД веќе долго време го инсталираа своето тактичко нуклеарно оружје на територијата на своите земји сојузници.

Тој рече и дека тоа не значи прекршување на договорот за неширење.

НАТО ја прогласи најавата за опасна и неодговорна, а САД велат дека нема индикации дека Русија планира да користи нуклеарно оружје.

Сепак, самата најава на Путин предизвика одредена загриженост.

И тоа не без причина, бидејќи Русија го има најголемиот нуклеарен арсенал во светот, со 5.977 боеви глави. САД имаат 5428 од нив.

Тактичко нуклеарно оружје

Секогаш кога Путин ќе спомне нуклеарно оружје, се прават анализи со што располага.

Loading...

Така, Ал Џезира напиша дека не постои универзална дефиниција за тактичко нуклеарно оружје, но се карактеризира со големина, досег, а неговата цел се ограничени воени цели.

Освен експлозијата предизвикуваат и радиоактивно зрачење.

Тактичкото оружје е дизајнирано повеќе за „да се постигнат ограничени и непосредни воени цели“, напиша Ал Џезира.

Тие можат да се монтираат на проектили, бомби или дури и артилериски гранати кои имаат релативно мал дострел, за разлика од интерконтиненталните балистички ракети дизајнирани да патуваат илјадници километри и да погодат цели преку океанот.

Тактичкото оружје има сила од еден до педесет килотони. За споредба, атомската бомба која ја уништи Хирошима имаше моќност од 15 килотони. Само еден килотон е еднаков на илјада тони ТНТ.

„Целта на нивната употреба е уништување“

Воениот аналитичар Ивица Мандиќ за ТВ „Дневник Нова“ ја коментираше најавата на Путин за распоредување тактичко оружје во Белорусија и потсети дека НАТО ќе одговори со конвенционални средства во случај на употреба на нуклеарно оружје во Украина.

„Во принцип, би дошло до уништување на целата руска армија која е во сегашните граници на меѓународно признатата Украина“, објасни Мандиќ.

Loading...

„Оперативната уметност, уметноста на војната, сè запира кога се користи нуклеарно оружје. Ние војниците не ги препознаваме ни нуклеарните средства како оружје бидејќи целта на нивната употреба е уништување. Целта на водење војна не е уништување, туку постигнување на политички цели“, додаде воениот аналитичар.

Стратегиско нуклеарно оружје

Од вкупниот број нуклеарни боеви глави, Русија има 1.588 распоредени стратешки боеви глави.

Ал Џезира, повикувајќи се на Билтенот на атомските научници, пишува дека 812 се распоредени на балистички ракети од земја, 576 на подморници и околу 200 на бомбардери.

САД имаат распоредени 1.644 стратешки нуклеарни боеви глави, Кина 350, Франција 290 и Велика Британија 225.

Со толкаво количество оружје, и Москва и Вашингтон лесно можат да го уништат светот неколкукратно.

Русија има приближно 400 интерконтинентални балистички ракети кои можат да носат до 1.185 боеви глави, десет подморници со нуклеарно вооружување кои можат да носат до 800 боеви глави и 60 до 70 нуклеарни бомбардери.

Минатата година, САД ги обвинија Русија и Кина за модернизирање на нивното нуклеарно оружје додека тие се залагаат за пристап за контрола на оружјето. Путин, од друга страна, тврди дека има информации дека САД развиваат нови видови нуклеарно оружје.

 

Loading...