Русија продолжува да доминира на пазарот на жито

Сподели со своите пријатели

Присуството на Русија на пазарот на жито ќе доминира во 2023-2024 година, и покрај неизвесноста во транспортот во Црното Море, пишува весникот „Фигаро“, повикувајќи се на податоци на француската компанија „Агрител“.

Loading...

„Русија ќе продолжи да доминира, а тоа е неопходно на нестабилен пазар“, изјави аналитичарот на компанијата за францускиот весник.

Според извештајот на американското Министерство за земјоделство, глобалните залихи на пченица ќе паднат за три милиони тони поради падот на производството во Канада и Европа.

Во оваа ситуација Русија ќе ја зајакне својата позиција како водечки светски извозник на жито, забележува весникот, пренесува Спутник.

Претходно рускиот министер за земјоделство Дмитриј Патрушев потсети дека минатата година Русија извезла невидено количество жито – 60 милиони тони.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Венецуела мораше да ангажира 11.000 војници за да ослободи затвор од криминалци

Годинава се планира да се извезат околу 55 милиони тони, но таа бројка може да се корегира нагоре, рече тој.