Русија порача дека војна со НАТО ќе биде неизбежна ако европски војници влезат во Украина

Сподели со своите пријатели

Кремљ реагираше на зборовите на Емануел Макрон дека не е исклучено испраќање на западни војници на украинска територија.

Loading...

Макрон вчера во Париз рече дека во моментов нема консензус за ова прашање во овој момент, но „дека ништо не е исклучено“.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека доколку тоа се случи, преговорите ќе добијат пресврт и ќе има неизбежен конфликт со НАТО.

„Во овој случај не треба да се зборува за веројатност, туку за неминовност. Така ќе оцениме. И овие земји треба да ги оценуваат овие земји на ист начин и да бидат свесни за тоа. И да го постават прашањето дали тоа одговара на нивните интереси, и она што е најважно, интересите на граѓаните на нивните земји“, рече Песков.

Киев, од друга страна, позитивно реагираше на зборовите на Емануел Макрон.

Висок украински функционер, Михаило Подољак, рече дека преговорите за потенцијална интервенција на Западот во војната се одвиваат добро.

„Ова ја покажува, прво, апсолутната свест за ризиците што ги носи милитаристичка, агресивна Русија за Европа“, рече тој.

Сега зборуваше и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Loading...

Тој истакнува дека „нема планови за испраќање војници во Украина“.

Столтенберг рече дека иако „алијансата му пружи невидена поддршка на Киев, нема планови земјите да стават борбени трупи на теренот во Украина“.

Да потсетиме дека секоја одлука за испраќање војници ќе бара едногласна поддршка од сите членки.

Лидерите на Шведска, Словачка, Полска и Чешка денеска изјавија дека не планираат да испраќаат војници во конфликтот.