Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел

Сподели со своите пријатели

Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, откри зошто Русија не го осуди нападот на Иран врз Израел.

Loading...

„Израел не ги осуди украинските напади на руска територија“, напиша Захарова на нејзиниот канал Телеграм.

Така Захарова го коментираше повикот на амбасадорката на Тел Авив во Москва, Симоне Халперин, Русија да го осуди масовниот напад на Иран врз еврејската држава.

„Симон, потсети ме кога Израел осуди барем еден напад на режимот во Киев врз руските региони, не се сеќавам! Но, се сеќавам на редовните изјави на израелските власти за поддршка на дејствијата на Зеленски“, додаде Захарова.

По нападот, Министерството за надворешни работи на Русија ги повика Иран и Израел на воздржаност.

Да потсетиме, Иран го нападна Израел доцна вечерта во саботата. Според неофицијални информации, Техеран истрелал 185 беспилотни летала, 36 крстаречки ракети и 110 ракети земја-земја.

Наводно, Израел ги соборил повеќето гранати надвор од својата територија, додека американските и британските трупи учествувале во одбивањето на нападот.

Корпусот на гардата на Исламската револуција објави дека уништил важни воени цели на териториите окупирани од Израел.

Loading...

Иранската мисија во ОН соопшти дека нападот е одговор на агресијата врз дипломатски цели и се повика на членот 51 од Повелбата на организацијата за правото на самоодбрана.