Русија наскоро ќе претстави нови проектили

Сподели со своите пријатели

Рускиот државен производител на оружје КТРВ најави дека за прв пат ќе ја претстави новата воздушна крстосувачка ракета Кх-69 како дел од меѓународниот форум Армија-2022.

Loading...

„Што се однесува до новите производи, на форумот Армија-2022 за првпат ќе ја прикажеме повеќенаменската високопрецизна крстосувачка ракета Kh-69“, објави корпорацијата, пишува Индекс.

Ракетата Kh-69 е дизајнирана да уништи широк опсег на стационарни цели на земјата со координати познати пред лансирањето, вклучувајќи ги и оние без радар, инфрацрвен и оптички контраст со околината.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин ги потпиша законите за влез на четири украински територии во Русија

„Опремен е со комбиниран сет на навигација и автоматска контрола. Максималниот опсег е до 290 километри, со брзина од 700 до 1000 километри на час. Масата на боевата глава е од 300 до 310 килограми“, се наведува во описот.

Меѓународниот воен форум „Војска-2022“ ќе се одржи од 15 до 21 септември во изложбениот центар „Патриот“ во близина на Москва.