Русија им препорачува на граѓаните да не патуваат на Блискиот Исток

Сподели со своите пријатели

Русија силно им препорачува на своите граѓани да не патуваат во регионот на Блискиот Исток, особено во Израел, Либан и палестинските територии, освен во случаи на екстремна потреба, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Loading...

Напнатата ситуација во регионот на Блискиот Исток се уште е нестабилна, изјави денеска Захарова, пренесува РИА Новости.

Што се однесува до Јордан, таа посочи дека „безбедносната ситуација таму се уште е стабилна“.

„Прелевањето на воените дејствија од Појасот Газа на територијата на Јордан во овој момент изгледа неверојатно“, додаде портпаролката на руското Министерство за надворешни работи.

Палестински Хамас го нападна Израел на 7 октомври, по што милитантите влегоа во пограничните области и убија 1.200 луѓе, а зедоа повеќе од 200 заложници.

Како одговор, израелските одбранбени сили започнаа операција против Хамас во Појасот Газа, а бројот на загинати од израелските напади надмина 33.000, а речиси 76.000 луѓе се повредени, според палестинските власти.

Исто така, односите меѓу Израел и Иран станаа позаострени по избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас, по што јеменските Хути и либанскиот Хезболах, сојузници на Иран, почнаа да вршат воздушни напади на територијата на Израел.

Во нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск на 1 април, за кој Техеран го обвинува Израел, загинаа командантот на Револуционерната гарда во Сирија и Либан, Мохамад Реза Захеди и неговиот заменик, како и пет офицери кои ги придружувале. , пренесува Танјуг.

Loading...

Израел тврди дека не стои зад нападот, додека највисоките функционери во Техеран се заканија со одмазда.