Русија и САД во преговори за можна размена на затвореници

Сподели со своите пријатели

Надлежните власти во Русија и САД преговараат за потенцијална размена на затвореници, изјави денеска заменик-портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Иван Нечаев, пренесува ТАС С.

Loading...

„Ова го коментиравме неколку пати. На 5 август рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров потврди дека Русија е подготвена да разговара за ова прашање, но само во рамките на каналите за кои преговараа рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џозеф Бајден“, рече тој. руски дипломат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ: Одлучно ќе одговориме на саботажата на гасоводот Северен тек

Тој потсети дека на надлежните органи им било наложено да преговараат за ова прашање и дека таква комуникација моментално постои меѓу нив, јави ТАС С.