Русија и Кина спроведуваат заеднички „тактички вежби“ во Тихиот Океан

Сподели со своите пријатели

Руската и кинеската морнарица спроведуваат заеднички патроли во Тихиот Океан, соопшти во четвртокот руското Министерство за одбрана, продлабочувајќи ги воените и дипломатските врски меѓу Москва и Пекинг додека нивните односи со западните земји се влошуваат.

Loading...

Во соопштението на руското Министерство за Телеграм, се наведува дека екипажите на двете страни изведуваат заеднички тактички вежби во кои учествуваат артилерија и хеликоптери.

– Задачата на гореспоменатите патроли е да ја зајакнат поморската соработка меѓу Русија и Кина, да го одржат мирот и стабилноста во азиско-пацифичкиот регион, да ги надгледуваат бреговите и да ги заштитат поморските економски капацитети на двете земји – се додава во соопштението.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  EK предлага осми пакет санкции против Русија

Кинескиот претседател Си Џинпинг во четврток во Узбекистан ќе се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин за да разговара за ситуацијата во Украина и Тајван.

Тоа ќе биде прва надворешна средба на кинескиот лидер во последните две години.

Зајакнувањето на партнерството „не забранувано“ помеѓу растечката суперсила Кина и Русија богата со природни ресурси е геополитички развој на кој западните сили не гледаат.

Руските и кинеските воени бродови ги извршија првите заеднички патроли во октомври минатата година, во западниот дел на Тихиот Океан, што не остана незабележано од Јапонија, која нивните маневри ги нарече „невообичаени“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што прави ЕУ за помош на руски дезертери?