Русија и Белорусија во втората фаза од заедничките нуклеарни вежби

Сподели со своите пријатели

Руските и белоруските трупи ја започнаа втората фаза од тактичките нуклеарни вежби во Русија, соопшти во вторник руското Министерство за одбрана.

Loading...

Целта на вежбата е да се обезбеди подготвеност на воениот персонал и опрема на двете земји за заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет, се наведува во соопштението.

„За време на вежбата ќе бидат разработени прашања за заедничка обука на вооружените сили на Руската Федерација и Република Белорусија за борбена употреба на нестратегиско нуклеарно оружје“, соопшти Министерството за одбрана.

Рускиот претседател Владимир Путин минатиот месец и нареди на војската да вежба тактичко нуклеарно оружје по, како што рече Москва, „закани од Франција, Велика Британија и САД“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блашчак: Треба да се направи минско поле на границата на Полска со Русија и Белорусија