Русија го нападна со проектили североистокот на Украина

Сподели со своите пријатели

Едно лице е повредено во ракетен напад врз североисточниот украински регион Суми, тврдат регионалните власти.

Loading...

Украина: Ги соборивме сите шест дронови

Украинската воздушна одбрана соопшти дека ги соборила сите шест беспилотни летала лансирани од Русија над четири украински региони.

Регионалниот гувернер на Миколаив изјави дека остатоците од дронот предизвикале пожар на отворен простор, кој во меѓувреме е изгаснат, а пренесе дека нема жртви.

Властите во западните региони на регионите Лавов, Ивано-Франковск и Хмелницки не пријавија жртви или оштетувања на цивилната инфраструктура.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полска размислува за соборување руски ракети над Украина