Русија го критикуваше Израел за нападот на аеродромот во Дамаск

Сподели со своите пријатели

Русија остро го критикуваше Израел по нападот пред зори во петокот на аеродромот во Дамаск, за кој е виновна еврејската држава.

Loading...

Израелските медиуми објавија дека критиките биле невообичаено остри, а сателитската компанија претходно објавила снимка од големи оштетувања на пистите, што довело до прекин на сите летови.

Руското Министерство за надворешни работи синоќа ја осуди, како што соопшти, „злобната практика“ на израелските напади врз цивилната инфраструктура, за кои се вели дека се провокативни и „прекршување на основните норми на меѓународното право“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тајван донира милион долари помош за Авганистан по земјотресот

Израел често напаѓа објекти на проиранската милиција и конвои со оружје и се потпира на таканаречениот „механизам за деконфликт“ договорен со Москва за да избегне директни конфликти со руските сили во Сирија, потсетуваат израелските медиуми.

Односите на Израел со Русија беа нарушени и порано поради војната во Украина, но синоќешната осуда на рускиот напад врз Сирија покажува дека тензиите растат.

Сириските државни медиуми најпрвин објавија дека Израел рано во петокот од воздух нападнал некои воени позиции јужно од Дамаск, дека едно лице е рането и претрпено материјална штета.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк

Неколку часа подоцна, Сирија ги суспендираше сите летови до меѓународниот аеродром, поради технички нарушувања. Израел официјално не го коментираше нападот.

ImageSat International изјави дека двете аеродромски писти биле „целосно оневозможени“ во нападот и дека секоја била погодена три пати.

Loading...

Други делови од пистата беа оштетени во ракетни напади во април и мај, кои исто така му се припишуваат на Израел.

Според сателитската компанија, тие напади ја скратиле должината на една писта и го оневозможиле слетувањето на големи авиони. Нападот во петокот го „оневозможи целиот аеродром додека не се поправи“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ким нареди зајакнување на одбранбените капацитети на Северна Кореја

Израелските власти го обвинуваат Иран за шверц на оружје и ракетни системи за напредување од Техеран до проиранскиот либански Хезболах користејќи цивилни летови низ Сирија.

Израелците ретко ги коментираат нападите во Сирија, но рече дека таму извршил стотици воздушни напади од почетокот на војната таму во 2011 година.