Русија го казни Гугл со 50.000 долари за „ширење лажни вести“

Сподели со своите пријатели

Русија го казни Гугл со 4 милиони рубљи (38.000 фунти / 50.000 долари) затоа што не ги избришала, како што велат, „лажните“ информации за, како што ја нарекува, специјалната воена операција во Украина.

Loading...

 

Зошто Русите го прогласија падот на Мариупол? Тоа е игра на Путин?

 

Ројтерс ја цитира веста на ТАСС во која се вели дека руската комуникациска служба Роскомнадзор претходно овој месец соопшти дека презема чекори да го казни Гугл за „ширење лажни вести“ на Јутјуб и претходно ја предупреди американската компанија дека ќе биде казнета.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет земји од НАТО одржуваат воени маневри недалеку од Будимпешта