Русија го казни Амазон за нелегална содржина

Сподели со своите пријатели

Според извештаите, судот во Москва го казни американскиот технолошки гигант Амазон со вкупно 4 милиони рубљи (околу 65.000 долари) во два одвоени случаи.

Loading...

Руската новинска агенција Интерфакс објави дека судот пресудил дека Амазон не успеал да избрише материјали поврзани со употреба на дрога и „пропаганда за самоубиство“.

Во двата случаи, таквите работи се незаконски според рускиот закон.

Технолошките гиганти со седиште во САД се под зголемен притисок во Русија во последните месеци.

Компанијата Мета е забранета како „екстремистичка“ организација. Исто така, Google и Apple беа казнети. Сега ова е прва казна изречена против Амазон.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Брисел предложи план за конфискација на замрзнатиот руски имот