Русија го блокираше пристапот до сајтот Новаја Газета

Сподели со своите пријатели

Руското регулаторно тело за медиуми Роскомнадзор денеска го блокираше пристапот до веб-страницата на независната информативна страница Новаја Газета.

Loading...

Во март, Новаја Газета престана да објавува на својата веб-страница, социјалните мрежи и во печатените медиуми како одговор на строгите нови закони за цензура воведени од Русија, објави Ројтерс.

Во јули, Роскомнадзор, исто така, ја блокираше веб-страницата на новата веб-страница на Новаја газета, отворена во Европа од персоналот поврзан со весникот, а во септември судот ја одзеде медиумската лиценца на Новаја Газета.