Русија: Целосна забрана на ЛГБТ пропаганда и нетрадиционални односи

Сподели со своите пријатели

Пакет закони за целосна забрана на „ЛГБТ пропагандата“, вклучувајќи медиуми, интернет, рекламирање, литература и кино, е доставен до Државната дума на Русија, пишува ТАСС.

Loading...

Тоа беше објавено на веб-страницата на Долниот дом на Парламентот.

Заменик-претседателот на Долниот дом на Парламентот Пјотр Толстој изјави дека речиси 400 пратеници ги потпишале законите.

Меѓу авторите на законот за забрана на „ЛГБТ пропагандата“ е и претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин, пренесува novayagazeta.eu.

Како што јави ТАСС, документот предвидува забрана за пропаганда на „нетрадиционални односи“, педофилија, промена на полот кај тинејџерите на интернет, медиуми, книги, филмови и реклами.

Дополнително, според предлог-законот, можно е да се протера странец во странство поради ЛГБТ пропаганда.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина досега најжестоко им се закани на демонстрантите

На 13 октомври, Владата на Руската Федерација даде позитивен одговор на овој предлог-закон.

Измени на федералните закони „За информатички технологии и заштита на информации“, „за медиуми“, „за заштита на деца од информации штетни за нивното здравје и развој“, „за рекламирање“ и „за државна поддршка на кинематографијата на Руската Федерација “, исто така беа предложени.

Loading...