Русија: Американците не дозволуваат крај на крвопролевањето на Блискиот Исток, ставија вето на три резолуции

Сподели со своите пријатели

САД го користат своето право на вето во Советот за безбедност на ОН за да ги саботира меѓународните напори за ставање крај на крвопролевањето на Блискиот Исток, и покрај страшните предупредувања од персоналот на ОН за неверојатниот биланс на цивилни жртви во Газа, соопшти во понеделникот руското Министерство за надворешни работи.

Loading...

„Сите претставници на ОН заеднички повикаа на итен хуманитарен прекин на огнот, со што ќе се стави крај на оваа нехумана колективна казна, страдањето на децата, жените и постарите лица“, се вели во соопштението на МНР на својата веб-страница.

„Сепак, Советот за безбедност не може да го изврши својот директен мандат и останува парализиран благодарение на позицијата на една земја – САД.“

Министерството додаде дека Израел е должен да го почитува меѓународното право на палестинските територии, вклучително и Газа.

САД и нивните сојузници ставија вето на три резолуции, две предложени од Русија и една предложена од Бразил, кои повикуваат на прекин на огнот меѓу Израел и палестинските милитанти.

Русија и Кина, во меѓувреме, гласаа против алтернативната резолуција што ја воведе Вашингтон.

Оттогаш САД повикаа на „хуманитарни паузи“, но тврдат дека сеопфатниот прекин на огнот во овој момент само ќе му помогне на Хамас.