Роботите сега можат и да боксираат (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Хуманоиден робот по име Надија, развиен од IHMC Robotics и Boardwalk Robotics, ги покажа своите боксерски вештини во неодамна објавеното видео.

Loading...

Со 29 зглобови кои овозможуваат опсег на движење сличен на човекот, Надија е најавена како хуманоид од следната генерација за следната генерација на роботика.

Роботот се контролира од далечина, преку интерфејс за виртуелна реалност.

Импресивната флексибилност на роботот е очигледна во видеото, навестувајќи каква иднина носи автономијата на роботите.

IHMC Robotics го именуваше роботот по легендарната романска гимнастичарка Надија Команека, и тие имаат за цел да постигнат опсег на движење на ниво на луѓе.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се сеќавате ли на оваа популарна шара од ТВ екраните? Еве што значеше (ВИДЕО)

Реакциите и коментарите на видеото што го објавија за боксерските вештини на Надија се полни со пофални зборови, но и стравопочит кон новостекнатите вештини на роботот.

Одлична работа…револуцијата започна, коментира еден, додека друг рече дека тоа е првиот чекор кон целосна автономија и слобода на роботите.

Имаше и скептични коментари, најмногу поради загриженоста за учење на роботи за боречки вештини.

Loading...

„Почнете да ги учите роботите да се борат. Ќе заврши многу добро“, рече еден Јутјубер во коментар.

IHMC Robotics предвидува пошироки апликации за Nadia, предвидувајќи ја нејзината улога во различни сектори како гаснење пожари, одговор при катастрофи и депонирање бомби.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се сеќавате ли на оваа популарна шара од ТВ екраните? Еве што значеше (ВИДЕО)

Општата цел е да се создадат високоподвижни копнени роботи способни да се движат во затворени простори со човечка агилност, да се качуваат по скали, скали и да се движат по урнатините.

Истакнувајќи ги потенцијалните придобивки, IHMC Robotics ја нагласи способноста на Надија да функционира како помошник на човекот, проширувајќи го човечкото присуство без да го загрозува животот.